Męczące swędzenie skóry może występować przy wielu chorobach czy dolegliwościach. Najbardziej uciążliwe jest dla alergików, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa na kontakt z alergenami. Zdarza się jednak, wcale nierzadko, że swędząca skóra jest objawem zakażenia świerzbem.
Pasożyty wywołujące świerzb
Świerzbowiec to niewielki pasożyt, który doskonale się czuje na wierzchniej warstwie naskórka. Nim się żywi i w nim składa swoje jaja, a że mnoży się bardzo szybko, równie szybko może powodować zwiększenie uciążliwego swędzenia. Zakażenie świerzbem, choć kojarzy się przede wszystkim ze słabymi warunkami higienicznymi, w rzeczywistości może zdarzyć się każdemu.
Najczęstsze objawy świerzbu skóry
Objawy świerzbu to przede wszystkim swędzenie całego ciała, które nasila się w godzinach nocnych, gdy ciało jest rozgrzane w pościeli. Warto też zwrócić uwagę na wszystkie grudki czy pęcherzyki, które najczęściej pojawiają się między palcami czy w zgięciach kończyn. Uporczywy świerzb znacznie obniża jakość codziennego funkcjonowania, dlatego warto walczyć z nim jak najszybciej, zanim zdąży się namnożyć.
Jak walczyć ze świerzbem
Walka ze świerzbem powinna być zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna. W aptekach dostępnych jest sporo leków, które pozwalają zwalczyć objawy powodowane przez uporczywy świerzb. Warto również zadbać o właściwą pielęgnację skóry całego ciała – brać prysznic dwa razy dziennie, często zmieniać odzież, nosić przewiewne ubrania oraz stosować dobrej jakości kosmetyki pielęgnacyjne.
Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry sprawi, że stanie się ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych i mniej podatna na atak ze strony pasożytów. W walce ze świerzbem pomoże również jak najczęstsza zmiana ręczników oraz pościeli. Należy je prać w wysokich temperaturach, które zabiją pasożyta.