Druga połowa września,to czas na wysianie w naszych polach zbóż ozimych,ale o wyborze odpowiedniego materiału siewnego dobrze jest pomyśleć odpowiednio wcześniej.W wyborze zboża na siew,aby maksymalnie zwiększyć plony i jego zbiór z hektara,musimy kierować się odpowiednimi cechami naszego materiału siewnego.W Polsce ciągle popularne jest używanie do wysiewy ziarna zebranego przez siebie rok wcześniej,lecz nie jest to najlepsza metoda.Najlepszym pomysłem będzie wybór odpowiedniego materiału w ofercie jednego z dystrybutorów ziaren do siewu.

Pszenżyto Avokado – Duży plon

Aby nasze pszenżyto obrodziło należy użyć ziaren odpornych na choroby takie jak np.rdza brunatna,czy septorioza plew.Musi ona charakteryzować się dobrą odpornością na porastanie ziarna w kłosie i być odpowiednio zimotrwałe.Ważna jest też dobra zdolność do krzewienia,jaką posiada np.pszenżyto Avokado.

Cechy

Różne nasiona posiadają różne cechy.Jedne nadają się na gleby słabsze,inne wymagają lepszych ziem.Odmienny jest termin ich dojrzewania,a także wymagana norma wysiewu na hektar np. nasiona pszenżyta Avokado,140-160 kilogramów na hektar potrzebnego materiału siewnego.

Przykłady

Na Podkarpaciu sprawdzą się odmiany odmiany przeznaczone do gorszych gleb,gdyż województwo to nie jest zbyt zasobne w te lepsze.Rolnictwo w tym rejonie Polski jest w ogóle bardzo specyficzne-trudno o lepszy przykład “kratek pól” oglądanych z samolotów przelatujących nad województwem i zmierzających z stolicy Podkarpacia-Rzeszowa,w inne zakątki kraju,europy i świata.

Rejonem,gdzie można zastosować odmiany dające lepszy plon jest chociażby Wielkopolska,kojarzona przede wszystkim z uprawą ziemniaka.Niektórzy żartują sobie nawet,że w okolicach Poznania, “pyry” są zbierane trzy razy do roku.Ziemia ta jednak będzie równie doskonała dla wszelkiego rodzaju zbóż.

Nie wszystkie jednak rejony Polski są tak charakterystyczne,a zróżnicowanie pól na terenie jednego województwa również robi swoje,tak więc konkretną odmianę należy dobierać ściśle pod posiadaną lub dzierżawioną ziemię,nie zwracając tak wielkiej uwagi na to w jakim miejscu kraju lub świata ona leży.

Więcej informacji o odmianie znajdziesz tu: https://nasionawronkowski.pl/avokado/

Mapa strony