Krew jest paliwem dla naszego organizmu. Dostarcza do każdego zakamarka ciała ważne wartości odżywcze, dzięki którym możemy funkcjonować bez żadnych problemów i dyskomfortu. Sprawne krążenie zapewnia nam dobre samopoczucie, a także dłuższe, beztroskie życie. Gdy do pewnych narządów dociera krew uboga w tlen, mogą wystąpić zaburzenia krążenia.

Jak rozpoznać zaburzenia krążenia?

Jednym z najczęstszych objawów są zimne dłonie lub stopy. Osoby z nieprawidłowym krążeniem mogą także odczuwać zmęczenie mimo odpowiedniej długości snu oraz mieć problem ze skoncentrowaniem się na codziennych czynnościach. Pojawia się również problem z utrzymaniem równowagi. U kobiet bardzo często występują żylaki, które objawiają się opuchnięciem i bólem łydek oraz kostek.

Na zaburzenia krążenia narażone są przede wszystkim osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, nie ruszają się zbyt dużo na co dzień i nie odżywiają się prawidłowo. Prawidłowej pracy serca nie sprzyja także częste spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Bagatelizowane zaburzenia krążenia mogą doprowadzić min. do arytmii serca, miażdżycy, udaru, a nawet zawału.

Jak zapobiegać zaburzeniom krążenia?

Ruch to podstawa! Istotne jest to, by ruszać chociaż 10 minut dziennie – zwłaszcza, jeżeli pracujemy za biurkiem osiem godzin dziennie. Pomoże nam krótki jogging lub wykonanie kilkunastu pajacyków. Jeżeli nie przepadamy za ćwiczeniami, możemy wybrać pójść do sklepu pieszo lub pojechać na rowerze, zamiast jechać samochodem lub tramwajem.

Odpowiednia dieta oraz częste przebywanie na świeżym powietrzu także pozwoli nam mieć pracę naszego serca pod kontrolą. Warto jednak wspomagać organizm odpowiednimi suplementami. Odpowiednio wybrane produkty na pewno nam nie zaszkodzą, wręcz przeciwnie – ich regularne zażywanie pomoże nam dłużej cieszyć się zdrowiem.

Jakie suplementy na krążenie wybrać?

Najlepiej jest wybrać te pochodzenia naturalnego. Naturalne suplementy na układ krążenia to kompozycje odpowiednich składników, których zażywanie ma wiele korzyści dla naszego zdrowia.

Witamina C to to naturalnie występujący związek chemiczny, który nie tylko wzmacnia naczynia krwionośne, ale poprawia także naszą odporność. Zażywając ją dbamy nie tylko o prawidłowe krążenie, ale zabezpieczamy się przed ewentualnymi przeziębieniami.

W pełni naturalnymi suplementami są także wyciągi roślinne, np. w formie tabletek lub soków. Najlepiej na krążenie wpływają buraki, kasztanowiec i czarny bez.

Warto sięgnąć po kompleksy witaminowe, które zawierają min. witaminy z grupy B. Witamina B6 wpływa na prawidłową ilość czerwonych krwinek, a B3 – na odpowiedni poziom cukru we krwi. Działanie suplementów możemy wspomóc odpowiednią dietą, sięgając min. po brzoskwinie, banany, przekąski otrębowe oraz ryby.

Chociaż przyjmuje się, że tłuszcze są niezdrowe, niektóre z nich pomogą nam utrzymać prawidłowe krążenie – np. tłuszcze Omega 3. Ich regularne spożywanie gwarantuje książkowy wręcz poziom cholesterolu we krwi.

Zaburzeniom krążenia zapobiega także magnez. To dzięki niemu praca naszego serca przebiega prawidłowo. Odpowiednie suplementy z magnezem poprawią również naszą pamięć i koncentrację.

A może lubisz słodkości? Koniecznie sięgnij po miód! Faceliowy, gryczany, słonecznikowy, rzepakowy – każdy z nich zawiera cukry, które wzmacniają mięsień sercowy. Miód to naturalny suplement, który możemy rozpuścić w wodzie, herbacie, rozsmarować na pieczywie lub jeść prosto ze słoika. Ta słodycz akurat nikomu nie zaszkodzi!

Mapa strony